Porady-ToMa.net » Porady » Animowany baner w Paint Shop Pro


Masz własną stronę w sieci, a chciałbyś ją zareklamować? Samo dopisanie adresu stronki do kilku wyszukiwarek i katalogów nie wystarczy, zastanawiasz się dalej, co z tym zrobić? Rozwiązaniem problemu może być stworzenie własnego banera reklamowego i zapisanie się do darmowych systemów wymiany banerów. Por@dy ToM'a podpowiedzą jak wykonać baner w programie "Paint Shop Pro", który w wersji Shereware jest dostępny w naszym dziale Download.

Jeśli już masz zainstalowany program to przystępujemy do pracy. Najpierw uruchom Paint Shop'a. Kliknij ikonkę czystej kartki (pierwsza od lewej). Nasz baner powinien mieć wymiary 400x50, zatem wpisujemy wszystko podobnie jak na ilustracji obok i klikamy [OK]. Otworzy się puste pole w którym możemy dokonać naszej edycji.
Zaczniemy od stworzenia tła naszego banerka: rysujemy tam co tylko chcemy przy pomocy narzędzi dostępnych na pasku Tool palette. Proponuję byś podczas naszej dalszej edycji zwrócił uwagę na okienko "Layers", czyli warstwy. Opanowanie sztuki posługiwania się nimi pozwala uzyskać naprawdę świetne efekty.

Gdy mamy już tło, wstawiamy tekst i ewentualnie jakieś obrazki. Nasz baner będzie zawierał animowany tekst. W tym celu klikamy na A w pasku narzędzi. Teraz klikamy na tło naszego banerka. Pojawi się okienko, w którym będziemy mogli wpisać nasz tekst, wybrać czcionkę, jej rozmiar, itp. Tu możesz zobaczyć jak wygląda to okienko. Wpisujemy nasz tekst i klikamy OK. Mamy już tekst teraz możemy dodać troszkę cienia (menu Image | Effect | Drop Shadow). W okienku, które się otworzy ustawiamy cień, m.in. rozmycie, przesunięcie, itp. Cała zabawa z cieniem widoczna jest w okienku podglądu. Gdy już ustawisz satysfakcjonujące Ciebie parametry kliknij OK i cień już mamy dodany :)
Tekst razem z cieniem znajdują się w "pływającym" zaznaczeniu. Aby się tego pozbyć należy w okienku Layers kliknąć lewym klawiszem myszki na przycisku "Floating Selec..." i wybrać z menu "Promote To Layer"

Klikamy następnie na dwa małe przyciski (rysunek obok). Nasz tekst zniknie, ale nie przejmuj się tym :) Teraz możesz stworzyć kolejny tekst, podobnie jak wcześniej. Tworzysz w ten sposób kolejne klatki animacji.

Gdy już skończysz, przychodzi czas na zapisywanie naszych prac, a robimy to jak na rysunku. Teraz cała zabawa polega już tylko na klikaniu w . Za pomocą tych "kolorowych" przycisków ukrywamy lub pokazujemy warstwę.

Gdy mamy wyświetloną pierwszą warstwę (ilustracja powyżej) to wciskamy F12 (lub File | Save As) i zapisujemy obrazek w formacie GIF, w wybranym wcześniej folderze.
Druga warstwa powinna wyglądać tak:

Zwróć uwagę na zmianę przycisku w okienku Layers. Druga warstwę zapisujemy podobnie jak poprzednią. Proponuję pod nazwami 1.gif - dla pierwszej i 2.gif - dla drugiej warstwy.
Teraz poskładajmy nasze warstwy w całość, w tym celu uruchamiamy program Animation Shop (menu File | Run Animation Shop) i w nim otwieramy dwa świeżo zapisane pliki (1.gif i 2.gif). Zaznaczmy nasz drugi obrazek (2.gif) i wciskamy kombinację klawiszy [Ctrt]+[C]. Obrazek zostanie skopiowany do Schowka. Teraz uaktywniamy nasz pierwszy obrazek (1.gif) i wciskamy [Ctrl]+[V]. Obrazek drugi powinien zostać wklejony do pierwszego. Klikamy prawym klawiszem myszki na obrazek pierwszy i wybieramy "Properties..." (tak jak na ilustracji). W okienku "Display Times" wpisujemy co najmniej wartość 100. Podobnie czynimy z kolejnym obrazkiem. Możemy już sprawdzić jak będzie się prezentował nasz animowany baner, wystarczy kliknąć na ikonkę: .
Teraz wybierz menu Edit | Animation Properties... i zaznacz "Repeat the animation...". Wystarczy zapisać baner i wstawić na stronę. Nam wyszło coś takiego:

Jak Wam się podoba?

Dodam tylko tyle, że efekt przejścia możecie uzyskać "grzebiąc" w menu Effects | Image Transitions....()

aktualizacja:


Copyright © 1999 - 2019 PORADY ToM'a
Wszelkie prawa zastrzeĹźone.