Porady-ToMa.net » Porady » Instalacja Linuxa


Niniejszy opis instalacji Linuxa, choć pisany w oparciu o dystrybucję Mandrake jest opracowaniem "uniwersalnym" dla większości dystrybucji. Jeśli nie zapoznałeś się jeszcze z treścią porady Instalacja Linuxa - informacje ogólne koniecznie zrób to.Włóż płytę z systemem do napędu i uruchom ponownie komputer. Jeżeli w BIOS-ie jest ustawione "Boot from CD" to instalacja powinna rozpocząć się samoczynnie. Jeśli Twoja płyta nie umożliwia bootowania z CD musisz posłużyć się odpowiednią dyskietką startową (więcej informacji znajdziesz w tekście Instalacja Linuxa - informacje ogólne)
W zależności od dystrybucji instalacja wygląda różnie, ale ogólnie są to pytania (w różnych dystrybucjach są podawane w różnej kolejności) na które trzeba odpowiedzieć :). Ogólnie chodzi o sprzęt, strefę czasową i rodzaj instalacji. Myślę, że każdy sobie z tym poradzi, ponieważ teraz większość dystrybucji jest spolszczonych.

Trzeba będzie również wskazać partycję na której będzie "siedzieć" Linux. Trzeba ją edytować i w polu "Mount Point" wstawić "/" czyli ukośnik. Jeżeli chcesz mieć dostęp do partycji windowsowych pod Linuxem to edytuj partycje windowsowe i w polu "Mount Point" dla dysku "c" wpisz /mnt/c a jeśli masz jeszcze "d" to wpisz w jego "Mount Point" /mnt/d. Więcej o przygotowaniu miejsca dla Linuxa i podziale dysku możesz przeczytać w tekście Partycjonowanie dysku.

Daj "OK" żeby przejść dalej.

Teraz czas na wybranie składników do zainstalowania. Możesz wybrać "standard", "expert", workgroup" lub "custom" i samemu wybierać składniki. Po wybraniu Linux powinien zacząć się instalować. Zajmie to trochę czasu (ok.30min) więc możesz zająć się teraz czymś innym.

Po zainstalowaniu trzeba skonfigurować kartę graficzną, monitor, mysz, klawiaturę. I ustawić X-y czyli okienka. Jeśli wszystko poszło dobrze powinieneś teraz wpisać hasło roota czyli admina całego systemu i zainstalować LILO czyli LInux LOader, żeby można było korzystać i z windowsa i z Linuxa. Powinieneś zainstalować go w MBR czyli w Master Boot Record. Dla systemu Linux nazwa jest standardowo ustawiona "linux" dla windowsa albo nie ma, albo jest ustawiona "dos", więc trzeba zmienić na windows czy jakoś tak. Po tym wszystkim komputer powinien zrestartować się. Wyjmij więc płytę lub dyskietkę i w LILO wybierz linux.

Po chwili system powinien się załadować. Jeżeli wybrałeś żeby standardowo uruchamiały się okienka to się powinny uruchomić jednak jeśli wybrałeś konsolę to też się powinna uruchomić, a jak chcesz wystartować okienka spod konsoli to wpisz startx. Najpierwi jednak musisz się zalogować. Login: root a password to hasło, które wybrałeś wcześniej. Musisz teraz dodać nowego użytkownika, ponieważ praca na roocie jest niebezpieczna, szczególnie jeżeli jesteś niedoświadczony. Zrób to poleceniem adduser login a hasło ustaw komendą passwd login.

Autor: Mandrake
Artykuł pochodzi ze strony Mandrake's Site()

aktualizacja:


Copyright © 1999 - 2019 PORADY ToM'a
Wszelkie prawa zastrzeĹźone.