Porady-ToMa.net » Porady » (prawie) Wszystko o DivX


Dostaję ostatnio wiele listów z pytaniami "Jak zgrywać do DivX?" czy też "Jak dołączyć napisy do filmu?". Skłoniło mnie to do przygotowania tego tekstu. Wszystkie niezbędne programy znajdziesz w naszym Downloadzie. Poniżej znajdziesz 6 porad dotyczących tego formatu:
 • Instalacja Kodeka DivX
 • Jak zgrać film z dvd do pliku avi?
 • Kompresja filmu avi do formatu DivX-avi
 • Łączenie napisów z plikiem video
 • Oglądanie gotowego filmu w formacie DivX
 • Przygotowanie do nagrania na CD

  1. Potrzebny Ci będzie program Angel Point (ilustracja).
  2. Po ściągnięciu uruchom program instalacyjny. Wybierz ścieżkę instalacji (ilustracja), natępnie zaznacz na liście wszystkie Codeki (program ten jest swojistym kombajnem :) (ilustracja) i kliknij NEXT. Określ jeszcze lokalizację w menu start i ponownie kliknij NEXT.
  3. Program rozpocznie instalacje, po zakończeniu wyświetli się okno z napisem FINISCH.
  4. Zrestartuj system. Codek DivX zainstalowany - możesz już oglądać filmy w tym formacie.

  No dobra - odtwarzać już możesz. Ale jak przerobić jakiś plik zapisany w formacie "vob" (DVD - mpeg2) na DivX? Będzie potrzebnych kilka programików:

  1. Program do zrzucenia plików VOB na HDD.
  2. Program do przerobienia VOB'a na DivX.
  3. Program do kompresji ścieżki audio z wav do mp3.
  A teraz dokładna instrukcja jak tego dokonać:
 • Najpierw zrzuć vob'a na dysk twardy - najlepiej użyć do tego programu DeCSS lub DODSRipper.
 • Następnie odpal FlaskMPEG z pluginem do AVI. Wybierz plik VOB, jako plik wynikowy ustaw AVI. Ustal rozdzielczość np. na 576/464 albo nawet taka jak wejściowa, opcje Decode Audio Mode ustaw na 44100KHz i włącz kompresję PCM (lub od razu do mp3) dla dźwięku. W opcjach dotyczących wyjścia wideo wybierz DivX codec i w zależności od długości filmu Data rate Slow z przedziału 750 do 2500.
  Teraz trzeba trochę poczekać. Kilkanaście godzin powinno wystarczyć (około 15, no chyba że wyłączą nam prąd :-) ). I masz prawie gotowy film.
 • Jeśli nie zakodowałeś jeszcze dźwięku do mp3 (poprzedni punkt), musisz zrobić to teraz. Uruchom VirtualDub, załaduj stworzony plik AVI i ustaw następujące opcje:
  • Video -> Direct Stream Copy
  • Audio -> Interleaving -> 500 ms (lub inna wartość należy poeksperymentować aby nie był przesunięcia w dźwięku w stosunku do obrazu)
  • Audio -> Compression -> DivX Audio na 64Kbps (lub dowolnie inna - im wyższa tym lepszy dźwięk, ale i większy rozmiar pliku wynikowego)
  • Audio -> Full Processing Mode

  No i mamy gotowy film AVI.

  Może wydawać się to trudne, ale nie jest to tak strasznie. Wystarczy program virtualdub, zainstalowany codec DivX (patrz porada 1) i oczywiście film w formacie avi.

  Rozpakuj i uruchom program virtual dub (ilustracja), otwórz materiał wejściowy (File | Open) i ustal co i jak będzie kompresowane:

 • Dziwięk (Audio | Compression) - ustawienia zależą wyłącznie od Twoich upodobań. Najlepszy chyba jednak będzie MPEG Layer-3 [mp3].
 • Video (Video | Compression) - listy wybierz DivX MPEG-4, następnie kliknij Configure (a href=http://www.pomoc.xcom.pl/divx/graf/config.jpg tagret=_blank id=text3>ilustracja). Okienko to zawiera dużo opcji określających parametry kompresji. Powiem tylko tyle, że dla filmów pełnometrażowych wartość Data Rate nie powinna spaść poniżej 750. Dla krótszych materiałów można obrać różne wartości, ale to już trzeba ustawiać "na wyczucie" :).

  Po ustawieniu wszystkich opcji możesz rozpocząć kompresję - i tu przyda się "odrobina" cierpliwości.

  Jak włączyć na stałe do pliku AVI napisy (subtitle ) z formatów .txt (MDVDP,TMPlayer itp)? Są do tego celu różne programy komercyjne, ale udało mi się znaleźć ciekawy programik freeware konwertujący pliki format .srt (SubRip) do formatu .ssa (Sub Station Alfa http://www.eswat.demon.co.uk/substation.html ). Dlaczego do tego formatu? Ponieważ do włączenia napisów do plku AVI można użyć plug-in'a (subtitler) z VirtualDub'a. Natomiast tenże plug-in używa tylko plików .ssa. Wymagany plugin znajdziesz pod adresem ftp://virtualdub.sourceforge.net/pub/virtualdub/filters/subtitler-1_3b.zip zaś VirtualDub'a tutaj.

  No to do roboty:

 • Najpierw trzeba plik w formacie .txt (np. z MDVDP) przekonwertować do formatu .srt (SubRip), (użyłem do tego programiku http://borsuk.am.lublin.pl/subripper/ ).
 • Następnie trzeba to przekonwertować do do ssa. Niezbędny program znajdziesz tu..
 • Mając gotowy plik .ssa trzeba w nim trochę pogrzebać. Dobrze jest zmienić wpis dot. czcionki z "Times New Roman" na "Arial CE" oraz jak kto woli większe napisy, rozmiar czcionki z "18" na "20". Można co prawda wybrać czcionkę oraz rozmiar bezpośrednio w programie, ale i tak trzeba dopisać po nazwie czcionki "CE", bo napisy będą "po polskamu" U mnie wiersz 10 wygląda następująco:

  Style: Default,Arial CE,20,16777215,16777215,16777215,0,0,0,2,3,2,30,30,30

  Jeszcze należy w tym pliku zmienić znacznik "\n" na "\N" (bezpośrednio w tekście napisów) poto aby przenieść do następnego wiersza teksty dialogów. Dokładnie jest to opisane w pliku "readme" do plug-in'a.

 • Taraz pozostało już tylko uruchomić VirtualDub'a, wczytać plik AVI, wybrać kolejno video | filters | subtitler, wczytać przerobiony "script", (można jeszcze zaznaczyć Enable software text antialiasing - lepszy efekt), i zapisać (File | Save AVI...)
  Oczywiście w menu video i audio należy wybrać odpowiednią kompresję oraz "Full processing mode" (jeśli przerabiamy Divx'a wtedy wybieramy tylko "Direct stream copy").

  Uff! I to by było na tyle ;-)

  Jesli ktoś zna inną metodę np. włączenie napisów do pliku .mpeg, lub osiągnął lepsze efekty niż to co opisałem to proszę o kontakt.

  Miałem okazję wypróbować chyba z 10 różnych programów do odtwarzania filmów z napisami, jednak jak na razie bezkonkurencyjny pod względem jakości obrazu, wyświetlania napisów i ogólnej obsługi jest Micro DVD Player (a przy tym najlepiej wygląda). Wyglądem wzorowany jest na odtwarzaczu DVD - PowerDVD Player.

  Jeśli chcemy szybko zobaczyć efekty kodowania (z napisami) wystarczy kliknąć na przycisk c i kolejno wybrać plik z filmem, plik z dźwiękiem (czyli ten sam) i plik tekstowy z napisami. Napisy pojawią się dopiero po przejściu do oglądania na pełnym ekranie (przycisk f). Czasami trzeba je jeszcze dodatkowo włączyć przyciskiem d.

  Czasami zdarza się, że obraz podczas oglądania na pełnym ekranie dziwnie się zatrzyma (jak tak się stanie, to będziesz wiedział o co chodzi). Trzeba wówczas wejść w opcje (ikona z młotkiem po prawej stronie) i w części dotyczącej napisów (Subtitles) wyłączyć opcję Transparent Subtitles.

  Jeśli film odtwarza się prawidłowo, napisy pojawiają się we właściwym momencie i w ogóle wszystko jest OK, a film zmieści się na płycie, to można zabrać się za przygotowanie tego wszystkiego do wypalenia na CDR'rze. Oczywiście najlepiej, jeśli film będzie startował automatycznie po włożeniu płyty do napędu, a płyta będzie zawierała wszystkie programy. Proponuję następujący układ plików na płycie (tutaj jako przykład służy film "Cube"):

  INSTALKI (katalog)
  AUTORUN.INF
  MDVDP.EXE
  MDVDP.INI
  CUBE.TXT
  CUBE.AVI
  CUBE.MVD<

  W katalogu INSTALKI koniecznie musi znajdować się kodek DivX. Można tam także umieścić pełną instalkę Windows Media Playera 6.4 i Micro DVD Playera. Plik AUTORUN.INF zawiera informacje umożliwiające automatyczne uruchomienie płyty i jej ikonę. Powinien on wyglądać następująco:

  [AUTORUN]
  OPEN=MDVDP.exe Cube.mvd
  ICON=MDVDP.exe

  Oczywiście nazwę Cube.mvd musisz zastąpić nazwą odpowiedniego pliku z twojej płyty.

 • CUBE.TXT to plik zawierający stworzone przez nas napisy do filmu, natomiast CUBE.AVI to plik z właściwym filmem.
 • Pliki MDVDP.EXE i MDVDP.INI to pliki odtwarzacza Micro DVD Player. Pierwszy to plik wykonywalny, a drugi zawiera ustawienia programu i w zasadzie nie wymaga poprawek.
 • Plik MDVDP.INIo kreśla ustawienia Micro DVD Playera umożliwiające automatyczne uruchomienie odtwarzania filmu. Konfiguracja zawarta w tym pliku może być bardzo szczegółowa, jadnak na nasze potrzeby wystarczy stworzyć w Notatniku plik o następującej zawartości:

  [Micro DVD Ini File]

  [MAIN]
  Title=Cube
  ID=1

  [MOVIE]
  Directory=.
  AVIName=Cube.avi

  [SUBTITLES]
  Directory=.
  1=Pol Polski
  File=Cube.txt

  Najważniejsze ustawienia w tym pliku to: Title= (tytuł filmu), AVIName= (nazwa pliku z filmem) i File= (nazwa pliku z napisami).

  Teraz wystarczy to wszystko nagrać na płytę i gotowe!

  Miłego oglądania!


  Autor: Andriu  ()

  aktualizacja:


 • Copyright © 1999 - 2019 PORADY ToM'a
  Wszelkie prawa zastrzeĹźone.