Porady-ToMa.net » Porady » ICQ - I Seek You czyli Szukam Ciebie


ICQ jest jednym z pierwszych i (obecnie) najpopularniejszych komunikatorów internetowych na świecie (choć w Polsce wyparło go GaduGadu). Zadecydowała o tym przede wszystkim jego ogromna funkcjonalność. ICQ nie jest jedynie "programem do pogaduszek" - to kompletne centrum komunikacyjne. Za jego pomocą możemy m.in. sprawdzać zawartość skrzynek pocztowych, przesyłać pliki, wysyłać (i co ciekawe również odbierać) SMS'y, przesyłać kartki z pozdrowieniami, telefonować. Ale po kolei...
 

Spis Treści:
Instalacja programu
Rejestracja nowego użytkownika
Krótka instrukcja obsługi
Instalacja programu

Program rozpowszechniany jest jako beta (wersja testowa) i - jak narazie - jest darmowy. Czasem można go spotkać na płytach dołączanych do czasopism komputerowych. Znajdziesz go również w naszym dziale Download. Z instalacją nie powinieneś mieć większych problemów - jedyne co musisz zrobić, to uruchomić program instalacyjny i odpowiedzieć na kilka pytań.

Rejestracja nowego użytkownika

Przy pierwszym starcie programu będziesz musiał podać kilka informacji. Po pierwsze określ, w jaki sposób łączysz się z Internetem (modem/łącze stałe). Jeśli nie masz jeszcze swojego numeru ICQ musisz się zarejestrować - kliknij więc Gat an NEW ICQ Number (Pobierz nowy numer ICQ). Po zatwierdzeniu licencji musisz podać swoje dane. To czy będą one prawdziwe zależy tylko od Ciebie, jeśli jednak "nakłamiesz" nikt z Twoich znajomych Cię nie znajdzie. Hasło będzie Ci potrzebne w przypadku ponownej instalacji programu (przy pierwszym uruchomieniu podajesz jedynie swój UIN i hasło).
Następna karta pozwala określić m.in. datę urodzenia (na kilka dni przed Twoimi urodzinami znajomi z ICQ otrzymają wiadomość przypominającą im o tym) oraz języki jakie znasz (przydatne przy zawieraniu nowych znajomości). Po przesłaniu danych na serwer ICQ otrzymasz swój numer identyfikacyjny, tzw. UIN (Universal Internet Number). U dołu okna określić możesz również, czy każdy użytkownik może dodać Cię do swojej listy kontaktowej, czy też konieczna jest na to Twoja zgoda (My authorization is required...) - zalecam drugą opcję (ilustracja).

Pierwszą wiadomością, jaką otrzymasz po rejestracji będzie autowiadomość od serwera potwierdzająca przyjęcie Cię do grona użytkowników ICQ (ilustracja).
 

Krótka instrukcja obsługi

Jeśli podczas rejestracji pominąłeś wyszukiwanie znajomych, możesz zrobić to teraz klikając na Add (Dodaj). Jeśli znasz UIN osoby, którą chcesz dodać, poprostu wpisz go w polu UIN number i kliknij pierwszy przycisk Find (Znajdź). Jeśli natomiast UIN nie jest Ci znany, możesz spróbować wyszukiwać znajomych wg imienia, nazwiska, pseudonimu lub adresu e-mail.

Jeśli nikt z twoich znajomych nie jest zarejestrowany, możesz wysłać pod dowolny adres e-mail zaproszenie, do rejestracji. Służy do tego funkcja Main | Add/Invite User | Invite a Friend to ICQ (Ogólne | Dodaj/zaproś użytkownika | Zaproszenie do przyłączenia się do ICQ).

Jeśli chciałbyś zawrzeć nowe znajomości skorzystaj z opcji Main | Add/Invite User | Chat With A Friend (Ogólne | Dodaj/Zaproś użytkownika | Chat ze znajomymi). W oknie, które się ukaże określasz grupę z którą chcesz zostać skojarzony, krótkie info o sobie (zainteresowania itp.) i swoje dane. W oparciu o podane tu informacje ICQ przeszuka bazę użytkowników będących obecnie w sieci i zaproponuje potencjalne ofiary ;). Wyszukiwanie uruchomisz klikając na Continue to The Seatch >> (Szukaj dalej >>)

Przy próbie dodania nowej osoby możesz spotkać się z komunikatem o wymaganej autoryzacji. To bardzo wygodny mechanizm, strzegący nas przed nieproszonymi wiadomościami. Gdy ktoś zechce dodać Cię do swej listy kontaktowej, musi otrzymać na to Twoją zgodę. Podobnie w drugą stronę. Przywitaj się więc i zachęć jakoś drugą stronę, by Cię autoryzowała, poczym czekaj cierpliwie na odpowiedź drugiej strony.

 

Po kliknięciu na dowolną pozycję listy kontaktowej ujrzysz menu z kilkoma ciekawymi opcjami:

 • Message - wysyła krótką wiadomość do danej osoby,
 • File - wysyła plik,
 • Web Page Address - przesyła adres WWW,
 • Contats - przesyła twoją listę kontaktową,
 • Voice message - przesyła wiadomość dźwiękową,
 • Greeting card - kartka z pozdrowieniami,
 • E-mail - umożliwia wysłanie listu,
 • ICQ chat - zaproszenie do rozmowy (na żywo),
 • Phone - ICQ umożliwia również telefonowanie.

Wiadomości (Message)

Polecenie Message umożliwia wysłanie dowolnemu użytkownikowi krótkiej (do 450 znaków) wiadomości.

ICQ - stany użytkowników

Online - zalogowany do sieci
Away - chwilowo niedostępny
N/A - niedostępny (dłużej ;)
Occupied - zajęty
DND - nie przeszkadzać
Privacy - niewidoczny
Offline - nie zalogowany
Waiting Authorization From - oczekujący na Twoją autoryzację

Ciekawe jest to, iż krótką wiadomość czy kartkę z pozdrowieniami (Greeting card) możesz wysłać nie tylko do osób będących obecnie w sieci. Wiadomość przesłana do osoby aktualnie nieobecnej zachowana zostanie na serwerze i przesłana do niej, gdy tylko będzie to możliwe.

Jeśli z kolei to Ty otrzymasz wiadomość obok nicka nadawcy i w zasobniku systemowym mrugać będzie żółta karteczka - otwierasz dwukrotnym kliknięciem.

W wyświetlonym okienku możesz:

 • Reply - wysłać odpowiedź,
 • Forward - przesłać otrzymaną wiadomość jednemu bądź kilku użytkownikom,
 • Message Dialog - otworzyć okno dialogowe między nami i innymi użytkownikami,
 • Request Chat - jeśli wysyłający jest aktualnie online, możesz zaprosić go do rozmowy,
 • Read Next - odczytać następny w kolejności komunikat przysłany przez daną osobę,
 • Close - zamknąć okno.

Chat

Aby z kimś porozmawiać można wykorzystać funkcję Chat. Rozmowa Chat toczy się między dwiema lub więcej osobami będącymi online.
Po wybraniu opcji Chat otworzy się okienko, w którym można napisać parę słów do danej osoby (przywitać się lub zaprosić do rozmowy). Jeśli odbiorca wyrazi zgodę na ten sposób rozmowy, pojawi się właściwe okienko Chat.

I tym razem, jeśli to Ty zostaniesz zaproszony do rozmowy Chat nicka zapraszającego i w zasobniku systemowym mrugać będzie ikona informacyjna. Mżesz zaakceptować lub odrzucić zaproszenie.

ICQ SMS

Nietrudno się domyślić, że funkcja ta pozwala wysyłać SMS'y. Co ciekawe adresat bez problemu może na takową wiadomość odpowiedzieć - wystarczy, że po otrzymaniu wiadomości wybierze "Repley" (odpowiedz). Jeśli do tego nie usunie wiadomości z pamięci telefonu będzie miał możliwość wysłania Ci SMS'a w dowolnym momencie. Osoba, do której chcesz wysłać wiadomość tekstową wcale nie musi być zarejestrowanym użytkownikiem ICQ. Aby taką osobę dodać do swojej list kontaktowej z menu Main wybierz Add / Invite Users | Add Non ICQ Contact. SMS'a możesz również wysłaś wybierając Services | Send SMS Message (Usługi | Wyślij wiadomość SMS).

To tyle jeśli chodzi o podstawowe funkcje programu - zapewniam jednak, że jest ich znacznie więcej, a do tego program można dowolnie rozbudowywać plug-in'ami ściągniętymi z Internetu. Życzę miłej zabawy.

Do zobaczenia w sieci...Piotr Bawolski (Beyzi)
wrzesień 2002
aktualizacja: listopad 2004


Copyright © 1999 - 2019 PORADY ToM'a
Wszelkie prawa zastrzeĹźone.