Porady-ToMa.net » Porady » Gar¶ć porad dla netmaniaków - Internet ExplorerOd lat zdecydowanym liderem wśród przeglądarek internetowych, bez wątpienia pozostaje Internet Explorer Microsoftu.
Poniżej zgromadziłem garść porad dla użytkowników IE.

Spis Treści:
Dostosowywanie pasków narzędzi
Kontynuacja ściągania plików
Problemy z formularzami (Autouzupełnianie)
Poprawa stabilności (nowy proces)
Poprawa stabilności (porządki)
Zmiana tytułu przeglądarki
Dźwięki przy pobieraniu stron
Zmiana wyglądu wydruku
Edycja zawartości paska Łącza
Import Zakładek, export Ulubionych
Ulubione jako dokument HTML
Zastosowanie pola Uruchom...
Inne zastosowania pola Adres
Nowe strony w nowym oknie
Multimedialny Internet Explorer
Problemy z zapisem stron
Klawiszologia

Dostosowywanie pasków narzędzi

Możesz powiększyć nieco obszar przeznaczony na widok strony, zmieniając nieco ustawienia pasków narzędzi.

 1. Wybierz kolejno Widok | Paski narzędzi | Dostosuj.... W oknie, które się pojawi możesz zdecydować, które z przycisków mają być widoczne, oraz jak owe przyciski mają być wyświetlane. Osobiście polecam ustawienie w opcjach tekstu pozycji Brak etykiet tekstowych, zaś w opcjach ikon Małe ikony. Zatwierdź zmiany.
 2. Możesz wybrać również, które z pasków Internet Explorera wogóle mają być widoczne. Jeśli np. korzystasz ze skrótów klawiaturowych, spokojnie możesz ukryć pasek Przyciski standardowe (swoją drogą to świetny sposób na przestawienie się z myszki na klawiaturę ;). Poszczególne paski pokazujesz i ukrywasz klikając prawym klawiszem myszy na pustym obszarze dowolnego z nich i wybierając nazwę danego paska. Możesz też ukryć przycisk Przejdź. Stosowną opcję znajdziesz klikając prawym klawiszem na nazwie paska Adres.
 3. Możesz teraz poprzesuwać poszczególne paski. Upewnij się, iż w menu Widok | Paski narzędzi nie jest zaznaczona opcja Zablokuj paski narzędzi. Możesz już chwycić dowolny z pasków (za pionową linię przy jego lewej krawędzi) i przeciągnąć w nowe miejsce. Możesz np. pasek adresu umieścić w jednej linii z rozwijanymi menu.
  Następnie zablokuj paski wspomnianą nieco wyżej opcją.

Jeśli dobrze pokombinujesz, wszystkie potrzebne Ci paski zmieścisz w jednej linii zyskując znacznie więcej miejsca dla przeglądanej strony.

Możesz też pójść o krok dalej i wyświetlić stronę na "Pełnym ekranie" - wystarczy nacisnąć klawisz [F11]. Również tutaj możesz przesuwać i ukrywać poszczególne paski narzędzi. Możesz też dla górnego paska włączyć Autoukrywanie (opcja dostępna po kliknięciu prawym klawiszem myszy na pustym obszarze dowolnego z pasków).

Kontynuacja ściągania plików

Internet Explorer (od wersji 5.5) potrafi kontynuować ściąganie plików po przerwaniu połączenia. Jest to szczególnie przydatne w wypadku ściągania dużych plików.

W przypadku bardzo słabego transferu, możesz zechcieć przerwać ściąganie i kontynuować je np. w nocy. W takiej sytuacji, aby zatrzymać ściąganie, nie klikaj przycisku Anuluj, a rozłącz się z Internetem (i ewentualnie zamknij okno ściągania krzyżykiem w prawym górnym rogu). Po ponownym połączeniu i ponownym wskazaniu pliku do ściągnięcia (musisz posłużyć się tym samym linkiem co wcześniej) IE powinien kontynuować ściąganie od miejsca zakończenia wcześniej.

Działa prawie zawsze.... Jednak lepszym rozwiązaniem jest stosowanie programów wspomagających ściąganie (polecam FlashGet 'a).

Problemy z formularzami (Autouzupełnianie)

Jeśli przy wypełnianiu formularzy Internet Explorer dziwnie zwalnia i "zatyka się", najprawdopodobniej liczba zgromadzonych przez funkcję Autouzupełnianie informacji przerasta możliwości programu i komputera ;). Jedyną radą jest usunięcie tych informacji.

Z menu Narzędzia wybierz Opcje internetowe i na zakładce Zawartość kliknij przycisk Autouzupełnianie. Następnie wybierz przyciski Wyczyść formularze i Wyczyść hasła, potwierdzając wykonanie każdej z operacji. Zamknij okna klikając na OK.

Opisane czynności ze względów bezpieczestwa warto wykonać również na zakończenie każdej wizyty w kafejce internetowej.

Poprawa stabilności (nowy proces)

Trzeba przyznać, iż nowe wersje Internet Explorera są jednymi ze stabilniejszych aplikacji Microsoftu ;), ale i im zdarzają się "przerwy na kawę". Co gorsza w takiej sytuacji zwykle zamykane są wszystkie otwarte okna programu. Możesz nieco poprawić stabilność przeglądarki i zmniejszyć skutki ewentualnej awarji zaznaczając opcję Przeglądaj w nowym procesie na zakładce Zaawansowane (menu Narzędzia | Opcje internetowe).

Poprawa stabilności (porządki)/Win 9x+IE/

Internet Explorer przechowuje różne informacje na temat odwiedzanych przez Ciebie stron WWW w folderach Historia i Temporary Internet Files. Teoretycznie, przy "czyszczeniu" tych folderów przy pomocy opcji udostępnianych przez program (Usuń pliki... oraz Wyczyść historię na karcie Narzędzia | Opcje Internetowe | Ogólne), powinna zostać usunięta cała zawartość tych elementów. Niestety czasem jest inaczej: program lubi pozostawić niektóre pliki.dat. Gdy zbytnio się one "rozrosną", mogą prowadzić do spowolnienia i niestabilności pracy przeglądarki. Dlatego warto czasem ręcznie wyczyścić zawartość tych katalogów.

Kliknij na Start | Zamknij System | Uruchomić ponownie w trybie MS-DOS, a następnie wydaj kolejno polecenia:

smartdrv
deltree c:\windows\historia
deltree c:\windows\profile\_twojanazwalogowania_\historia
deltree c:\windows\tempor~1
deltree c:\windows\profile\_twojanazwalogowania_\tempor~1

Cała operacja może zająć kilka chwil. Przy następnym uruchomieniu przeglądarki usunięte zbiory utworzone zostaną na nowo, tym razem jako rzeczywiście puste.

Zmiana tytułu przeglądarki

Wersje Internet Explorera dołączane do czasopism komputerowych często wzbogacane są o informację typu: Program Microsoft Internet Explorer dostarczony przez... . umieszczoną na belce tytułowej przeglądarki. Na szczęście bez problemu możesz się pozbyć tego napisu.

Otwórz Edytor Rejestru, wciśnij [Ctrl]+[F] i poszukaj wartości Window Title. Liczba wpisów i ich lokalizacja zależy od wersji Windows i konfiguracji (liczby) userków (kont) utworzonych w komputerze. W każdym bądź razie musisz usunąć te wpisy (bądź zmienić ich dane wartości na coś bardziej Ci odpowiadającego).

Możesz też po prostu usunąć przed instalacją IE plik Branding.cab z katalogu z instalką i zainstalować program bez żadnych zbędnych wpisów.

Dźwięki przy pobieraniu stron

Przeglądarka może powiadamiać Cię o rozpoczęciu i zakończeniu ładowania strony za pomocą dźwięku. W Panelu sterowania wybierz Dźwięki i na liście odszukaj pozycje Rozpocznij nawigację i Zakończ nawigację (grupa Eksplorator Windows). Przypisz odpowiednie dźwięki obu zdarzeniom. Wiedz jednak o tym, że dźwięki te będą odtwarzane również podczas pracy z Ekploratorem Windows (przy przechodzeniu z katalogu do katalogu).

Zmiana wyglądu wydruku;

Możesz w pewnym stopniu wpływać na wygląd drukowanych stron internetowych.

Ustawienia wydruku

&w - Tytuł okna
&u - Adres strony (URL)
&d - Data w formacie krótkim
&D - Data w formacie długim
&t - Godzina
&T - Godzina w formacie 24h
&p - Numer bieżącej strony
&P - Całkowita liczba stron
&& - Jeden znak handlowego i (&)

 • Możesz wybrać, które z dodatkowych informacji mają być drukowane. W aplecie Plik | Ustawienia strony, poza typowymi ostawiniami (np. marginesy) znajdziesz pola Nagłówek oraz Stopka. Zawarte w nich - dziwaczne z pozoru - ciągi znaków, mówią przeglądarce o tym, co i jak ma wydrukować u góry i na dole strony. Listę możliwości znajdziesz obok oraz w systemowej pomocy.
  Tekst przed pierwszym wystąpieniem ciągu &b wyrównane będą do lewej krawędzi strony; tekst po pierwszym wystąpieniu tej sekwencji zostanie wyśrodkowany zaś ten po drugim znaczniku &b wyląduje po prawej stronie.
 • Możesz zdecydować, czy drukowane mają być kolory i obrazy stanowiące tło strony. "Przełącznik" znajdziesz wśród ustawień zawartych w menu Narzędzia | Opcje internetowe na karcie Zaawansowane.
 • Możesz wydrukować tylko część wyświetlonej strony. Wystarczy, że zaznaczysz interesujący Cię fragment i w oknie Plik | Drukuj... zaznaczysz pozycję Zaznczony fragment.
 • W oknie ustawień drukowania (Plik | Drukuj...) możesz zdecydować, czy wydrukowane mają być wszystkie ramki, czy tylko aktywna (ta, w obrębie której ostatnio kliknąłeś), nakazać wydrukowanie przeglądarce wszystkich odnośników zawartch na stronie (w formie tabelki na ostatniej stronie), oraz wymusić wydrukowanie wszystkich dokumentów do których prowadzą linki na drukowanej stronie.

Edycja zawartości paska Łącza

Internet Explorer zawiera kilka pasków narzędzi. Jednym z rzadziej wykorzystywanych jest pasek Łącza, na którym domyślnie znajduje się kilka raczej mało przydatnych linków do stron. Nie każdy wie, że na pasku tym bez problemu można umieścić swoje ulubione strony, uzyskując do nich dostęp za jednym kliknięciem myszki. Możesz przeciągnąć na ten pasek dowolny skrót z pulpitu lub menu Ulubione. Możesz też przeciągnąć na ten pasek dowolny z linków znajdujących się na przeglądanej właśnie stronie. By usunąć któryś z linków, kliknij go po prostu prawym klawiszem myszki i wybierz Usuń.

Import Zakładek, export Ulubionych

Zarówno Internet Explorer, jak i Netscape Navigator umożliwiają proste zapamiętywanie linków do odwiedzanych stron (Ulubione w IE i Zakładki w NN). I tu czasem zradza się problem: jak przenieść zbiór ulubionych adresów w jedną bądź drugą stronę? Można zrobić to ręcznie, ale istnieje lepszy sposób. Microsoft udostępnił bezpłatnie proste narzędzie do konwersji Zakładek na Ulubione i (o dziwo ;) odwrotnie. Obsługa FavTool'a - bo o nim mowa - ogranicza się do kliknięcia na jednym z dwóch przycisków i raczej nie powinna nikomu sprawić trudności (pod warunkiem, że wie, co chce zrobić ;). Pamiętaj jednak o tym, że przy konwersji Ulubionych do Zakładek, program nadpisuje istniejące Zakładki. Jeśli więc niechcesz stracić obecnej zawartości Zakładek, najpierw zaimportuj je do Ulubionych, a potem wykonaj operację odwrotną.

Ulubione jako dokument HTML

Internet Explorer, pozwala zapisać listę Ulubionych jako stronę WWW.

Wybierz kolejno Plik | Importuj i Eksportuj, a uruchomisz kreator, który przeprowadzi Cię przez cały (nieskomplikowany) proces. Tak utworzoną stronę możesz np. ustawić jako startową dla przeglądarki uzyskując jeszcze prostszy i szybszy dostęp do ulubionych stron.

Zastosowanie pola Uruchom...

Jeśli chcesz szybko otworzyć jakąś stronę internetową, możesz posłużyć się opcją Uruchom... z Menu Start. Wystarczy, że naciśniesz kombinację [Win]+[R], wpiszesz interesujący Cię adres i naciśniesz [Enter], a system uruchomi domyślną przeglądarkę i otworzy zadaną przez Ciebie stronę.

Inne zastosowania pola Adres

Możesz dodać do paska zadań pole Adres znane z przeglądarki internetowej. W tym celu kliknij prawym klawiszem myszki na pustym obszarze wspomnianego paska i wybierz Paski narzędzi | Adres. Po wpisaniu tu adresu internetowego system uruchomi domyślną przeglądarkę iotworzy w niej wskazaną stronę.

Pole Adres ma też inne zastosowania. Możet tam wpisać:

 • Pulpit, Mój komputer, Moje dokumenty lub Panel Sterowania - wyświetlony zostanie dany zasób,
 • ścieżkę do katalogu, dokumentu lub programu - przejdziesz do wskazanego folderu, otworzysz dokument lub uruchomisz dany program,
 • mailto:adres@email - otwarte zostanie okno nowej wiadomości pocztowej.

Nowe strony w nowym oknie

Gdy klikniesz na linku w wiadomości email, jakimś dokumencie lub wpiszesz adres w polu Uruchom..., system otwiera daną stronę w ostatnio aktywnym oknie przeglądarki. Jeśli właśnie oglądałeś jakąś stronę, IE zastąpi ją nową. Jeśli Cię to denerwuje, możesz zmusić Internet Explorera, by wskazane w ten sposób strony, zawsze otwierał w nowym oknie.

Wystarczy na karcie Zaawansowane (menu Opcje | Narzędzia internetowe) odznaczyć opcję Użyj ponownie okien przy uruchamianiu skrótów. Oczywiście linki na stronach WWW będą otwierane tak jak do tej pory.

Multimedialny Internet Explorer

Internet Explorer 6 został wyposażony w wygodny panel Multimedia dostępny po kliknięciu ikony o tej samej nazwie w oknie przeglądarki. Pozwala on w prosty sposób wyszukiwać Internetowe stacje radiowe, przeglądać zbiory filmowe i muzyczne. Znajdziesz tu również listę nowości rynku muzycznego i filmowego.

Problemy z zapisem stron

Jeśli zaczynasz mieć kłopoty np. z zapisaniem otwartej strony poleceniem Zapisz jako (ograniczenie wielkości pliku do 4 kB) to najwyższy czas przeczyścić cache: wybierz kolejno Widok | Opcje internetowe po czym skorzystaj z opcji Usuń pliki... z zakładki Ogólne (sekcja Tymczasowe pliki internetowe).

Klawiszologia

I jeszcze kilka przydatnych skrótów klawiaturowych:

Internet Explorer
F1 Pomoc kontekstowa
F3 Otwiera panel Wyszukaj
F4 Rozwija pole Adres
F5 Odświeża zawartość okna
F6 Przechodzi do pola Adres
F11 Przełącza między zwykłym widokiem a Pełnym ekranem
CTRL + N Otwiera nowe okno przeglądarki
CTRL + A Zaznacza całą stronę
CTRL + C Kopiuje zaznaczony element(y) do schowka
CTRL + V Wkleja wcześniej zapamiętany obiekt znajdujący się w schowku
CTRL + X Wycina i zapamiętuje zaznaczony fragment w schowku
CTRL + Z Cofa ostatnio wykonaną operację
CTRL + P Otwiera okno drukowania
CTRL + S Zapisuje stronę na dysku
BackSpace
ALT + ->
Poprzednia strona
ESC Zatrzymanie ładowania strony
SHIFT + BackSpace
ALT + ->
Następna strona
SHIFT + Odnośnik Otwiera w nowym oknie przeglądarki stronę wskazaną przez dane hiperłącze
TAB Przechodzi do następnego hiperłącza/pola formularza
SHIFT + TAB Przechodzi do poprzedniego hiperłącza/pola formularzaPiotr Bawolski (Beyzi)
czerwiec 2003
aktualizacja: listopad 2004


Copyright © 1999 - 2019 PORADY ToM'a
Wszelkie prawa zastrzeĹźone.