Porady-ToMa.net » Porady » Pierwsze kroki z mIRC


Jednym z najpopularniejszych programów do pogawędek internetowych jest mIRC Mimo jego ogromnej popularności wiele osób ma spore problemy z konfiguracją tego programu. W tym miejscu wyjaśnimy pokrótce, jak zacząć zabawę z tym programem i co, gdzie wpisać, aby wszystko było dobrze :)

Po zainstalowaniu programu mIRC uruchom go, a zobaczysz coś takiego:

About

Jeśli nie chcesz, by informacje o autorze wyświetlane były przy każdym uruchomieniu programu, usuń zaznaczenie w lewym dolnym rogu okienka. Zamknij okienko, a pojawi się następne - z ustawieniami programu:

Setup

Teraz musisz wypełnić następujące rubryki:

  • Full Name: - tutaj wpisz swoje imię
  • E-Mail Address: - tutaj swój e-mail
  • Nickname: - tutaj wpisz swój Nick pod którym będziesz widziany przez innych użytkowników
  • Alternative: - a tutaj Nick zapasowy, który będzie użyty kiedy pierwszy Nick będzie zajęty przez kogoś innego

Proponuję zastanowić się przez chwilę nad swoim Nickiem. Postaraj się wymyśleć coś naprawdę oryginalnego. Jeśli użyjesz popularnego słowa, jak Atena, Ewa, Pawel czy Killer, zapewne wkrótce ktoś inny zaloguje się pod takim samym nickiem. Potem wynika z tego wiele nieporozumień ;).
Dodaj serwer Teraz musisz dodać któryś z polskich serwerów IRC'a. Kliknij na "Add", a pojawią się nowe rubryki do wypełnienia.
Na załączonym obrazku wypełniłem rubryki tak, by móc połączyć się z serwerem w Warszawie. Jednak analogicznie możesz wypełnić rubryki dla innych regionów naszego kraju. Polskie serwery IRC'a to: krakow.irc.pl, lublin.irc.pl, oraz poznan.irc.pl.

Między kanałami przełączasz się poleceniem /join #nazwa_kanalu. Zaraz po połączeniu znajdujesz się na kanale #polska.

Jak już wpiszesz swój upatrzony serwer, to znowu kliknij na "Add". Powrócisz wtedy do okienka, w którym wpisywałeś swoje dane (możesz dodać kilka serwerów). Program jest już skonfigurowany. Kliknij na "Connect to IRC server" by połączyć się z serwerem.

Wybór kanałuPo połączeniu wyświetlone zostanie okienko z listą kanałów. Są to kanały zagraniczne, proponuję więc najpierw wszystkie je usunąć. Kliknij więc jeden raz na pierwszym z nich, wciśnij [Shift] i naciskając [Page Down] zaznacz wszystkie serwery. Usuń je klikając na przycisku "Delete". Możesz teraz dodać swoje ulubione kanały. Nazwę wpisujesz w polu u góry i klikasz na "Add". Istnieje wiele Polskich kanałów, a najpopularniejsze z nich to: #polska, #polonia, #rzeczpospolita. Każde większe miasto ma swój kanał, więc śmiało możesz próbować wejść na kanał #wroclaw, #warszawa, #opole, #augostow czy #wachock ;). Zaznacz teraz kanały, na które chcesz wejść (możesz zaznaczyć kilka przytrzymując [Ctrl]) i kliknij "Join". Brawo!!! Możesz zacząć pogawędki.

Rozmowę możesz prowadzić na dwa sposoby: na kanale, z grupą osób lub indywidualnie - z wybraną osobą. Jeśli rozmawiając na kanale swoją wykowiedź chcesz skierować do konkretnej osoby, zaznacz to podając jej nick przed wypowiedzią (np. Beyzi: nie badz taki madry ;)). Jesli znudzi Ci sie pogawedka w grupie, mozesz porozmawiac z kims "w cztery oczy". Odszukaj daną osobę na liście z prawej strony i kliknij ją dwukrotnie.

Okienko ze spisem kanałów wywołuje się trzecią ikonką od lewej. Możesz też w dowolnym oknie programu wydać polecenie /j #nazwa kanału. Możesz również wyświetlić spis wszystkich istniejących kanałów. Kliknij czwartą ikonkę od lewej i naciśnij "Get list". Zaznacz ten który Ci pasuje i... pomyśl o rachunku telefonicznym:)))

To tyle jeśli chodzi o podstawową konfigurację tego programu. Z pewnością po paru dniach poznasz i inne ciekawe funkcje mIRC. MIŁEJ ZABAWY !!!


Autor: Paweł "lity" Wojciewski()

aktualizacja:


Copyright © 1999 - 2019 PORADY ToM'a
Wszelkie prawa zastrzeĹźone.