Porady-ToMa.net » Porady » Grupy dyskusyjne w Outlook Expres


Grupa dyskusyjna to swego rodzaju internetowa tablica ogłoszeń, na której każdy może przypiąć swoją "karteczkę" (tzw. post). Każdą z grup odwiedza codziennie od kilku do kilkuset osób. Każdy z odwiedzających może przeczytać Twoją wiadomość i odpowiedzieć na nią. Jeśli więc nie wiesz, czym karmić tygryska lub jak przejść kolejny poziom w ulubionej grze możesz poszukać pomocy właśnie tutaj.
 

Spis Treści: 
Kilka słów o nazwach grup 
Grupy dyskusyjne w Outlook Express 
Grupy dyskusyjne via WWW 
Netykieta 

Kilka słów o nazwach grup

Na świecie istnieje kilkadziesiąt tysięcy grup dyskusyjnych poświęconych najróżniejszym tematom: od hodowli rybek po alpinizm ;). Oczywiste jest jednak, że nie będziemy wysyłać wiadomości dotyczącej hodowli rybek na grupę poświęconą komputerom. Jak więc znaleźć tę właściwą? Nie jest to trudne: nazwy grup tworzone są według pewnego schematu. Weźmy choćby grupę pl.rec.gry.rpg. Co my tu mamy... pl oznacza grupy Polskie, rec - to od słowa recreation czyli rozrywka, gry - chyba wiadomo, rpg - to pewna grupa gier.

Grupy dyskusyjne w Outlook Express

Konfiguracja programu Outlook Express

OE i ogonki
Domyślne ustawienia Outlook Express'a mogą spowodować, że inni użytkownicy grup dyskusyjnych nie będą prawidłowo widzieli polskich znaków w Twoich postach. Aby to zmienić przejdź do Ustawienia | Wysyłanie i w sekcji Format wysyłania do grup... kliknij Ustawienia zwykłego tekstu. Włącz MIME (zamiast UUEncode) i wróć do poprzedniego okna. Kliknij na Ustawienia międzynarodowe i upewnij się, że kodowanie ustawione jest na Europa środkowa (ISO).
By móc korzystać z dobrodziejstw grup dyskusyjnych, nie jest konieczna ani specjalna wiedza, ani wyrafinowane oprogramowanie. Wystarczy Outlook Express. Jak to zrobić? Już wyjaśniam. Uruchom Outlook Express'a i z menu Narzędzia wybierz Konta. Kliknij na Dodaj | Grupy dyskusyjne. W okienku, które się pojawi wpisz swoje imię, nazwisko lub pseudonim, następnie wpisz swój adres email (najlepiej załóż sobie osobną skrzynkę pocztową). Musisz również podać adres serwera news (NNTP). W Polsce pracuje kilka serwerów NNTP, a największe z nich to news.tpi.pl (serwer TP Internet) oraz news.vogel.pl (serwer wydawnictwa Vogel). Wpisz więc adres serwera, kliknij Dalej i Zamknij. Program zapyta, czy ma pobrać listę dostępnych grup - odpowiedz twierdząco.

Gdy już skończy pojawi okno umożliwiające wybór grup, które mają być kontrolowane. Wystarczy zaznaczyć grupę i kliknąć przycisk Subskrybuj.

Zaczynamy zabawę

Nowe konto i wszystkie subskrybowane grupy dodane zostały do listy po lewej stronie - kliknij na adresie konta. Możesz tu określić, czy pobierane mają być całe wiadomości, czy tylko nagłówki, oraz czy program ma pobierać wszystkie wiadomości/nagłówki czy tylko te nowe - robisz to osobno dla każdej grupy zaznaczając ją i wybierając odpowiednią opcję z menu Ustawienia. By pobrać wiadomości/nagłówki z serwera najlepiej posłużyć się poleceniem Wiadomości | Synchronizuj konto. By zobaczyć listę postów danej grupy po prostu kliknij w lewej części okna na nazwie interesującej Cię grupy. Jeśli pobrane zostały tylko nagłówki wiadomości musisz oznaczyć te wiadomości, które mają zostać pobrane, a zostaną one ściągnięte na dysk przy następnej synchronizacji. By zaznaczyć wiadomość do pobrania kliknij ją prawym klawiszem myszy i wybierz Pobierz wiadomość. Możesz też wybrać Pobierz całą konwersację by pobrać daną wiadomość wraz ze wszystkimi odpowiedziami.

Jeśli natomiast chcesz umieścić na grupie swoją wiadomość skorzystaj z przycisku Nowa wiadomość na pasku narzędziowym. W oknie, które się pokaże musisz podać nazwę grupy, na którą ma być ona wysłana i oczywiście treść wiadomości. Jeśli nie zmieniałeś nic w ustawieniach programu, wyśle on Twoją wiadomość od razu po kliknięciu na przycisk Wyślij. Jeśli mu się to nie uda umieści ją w skrzynce nadawczej i spróbuje ponownie przy wysyłaniu/odbieraniu poczty.

Grupy dyskusyjne via WWW

Nie musisz konfigurować klienta grup dyskusyjnych by móc korzystać z ich dobrodziejstw. Od kilku lat jest to również możliwe poprzez specjalne strony WWW. Bardzo dobry interfejs do przeglądania stron USENET stworzyło Google (www.groups.google.pl). Godny uwagi jest również serwis Gazety Wyborczej (www.usenet.gazeta.pl). Nasuwa się więc pytanie: Po co namczytniki grup dyskusyjnych takie jak Outlook Express? Odpowiedź: bo są wygodniejsze, nierzadko szybsze. Dla modemowców ważne jest również to, że po ściągnięciu postów nie muszą oni pozostawać online.

Netykieta

Na grupach dyskusyjnych, jak i w życiu obowiązują nas pewne zasady, których musisz przestrzegać.

  • treść wiadomości powinna być związana z tematyką grupy!!! Jeśli już musisz zamieścić wiadomość nie związaną tematycznie zaznacz to w temacie ([OT]),
  • wiadomość nie powinna być zbyt długa,
  • powinna zawierać tylko czysty tekst, bez formatowania,
  • nie dołączaj do wiadomości żadnych załączników (grafik, programów itp.), chyba że na grupie jest to wyraźnie dozwolone
  • w przypadku odpowiadania na posty innych swoją odpowiedź umieszczaj pod wiadomością oryginalną
  • przy odpowiadaniu wycinaj z oryginalnych wiadomości elementy mało ważne, a miejsca "cięcia" oznaczaj tak: (...)
  • nie poprawiaj publicznie błędów ortograficznych innych użytkowników; jeśli chcesz to zrobić odpowiedz piszącemu na skrzynke pocztową,
  • a przede wszystkim nie czyń innemu co Tobie nie miłe.

Pamiętaj, że na grupach dyskusyjnych są "równi" i "równiejsi", a usunięcie Twojej wiadomości jest łagodną karą - zapewniam, że są i bardziej bolesne. To już chyba wszystko. Miłego dyskutowania... :)Piotr Bawolski (Beyzi)
kwiecień 2002
aktualizacja: listopad 2004


Copyright © 1999 - 2019 PORADY ToM'a
Wszelkie prawa zastrzeĹźone.