Porady-ToMa.net » Porady » Konfiguracja poł±czenia z serwerem proxy


Często bywa tak, że wielu Internautów ściąga tą samą stronę i to nawet po kilka razy dziennie. Ściągają Oni ciągle TEN SAM PLIK (chyba że uległ on modyfikacji). I tak kilkadziesiąt(set) razy na dzień z serwera gdzieś na drugim końcu świata wędrują do Polski kolejne kopie strony. Cóż za marnotrawstwo czasu i przepustowości łączy Internetowych ;) Spis Treści:
Czym jest serwer proxy?
Konfiguracja programów

Czym jest serwer proxy?

Tutaj z pomocą przychodzą nam serwery PROXY. Serwer taki to nic innego jak komputer z bardzo dużym dyskiem (dyskami) twardym, który śledzi przepływające przez niego dane i i wykonuje ich kopię. Jeżeli pojawi się chętny na ściągnięcie pliku, który był już przez kogoś ściągany, serwer przesyła kopię zapisaną na dysku (wcześniej oczywiście upewnia się, iż kopia jest aktualna). Może to drastycznie skrócić czas wyświetlania strony.

Adresy niektórych polskich serwerów proxy
adres
lokalizacja
w3cache.icm.edu.pl Warszawa
w3cache.pk.edu.pl Kraków
w3cache.task.gda.pl Gdańsk
w3cache.man.poznan.pl Poznań
w3cache.pwr.wroc.pl Wrocław
w3cache.boa.uni.torun.pl Toruń
w3cache.man.lodz.pl Łódź

Wszystkie serwery pracują na porcie 8080
W Polsce działa kilka ogólnodostępnych serwerów proxy (adresy tych większych znajdziesz w ramce z boku) - oczywiście powinniśmy wybrać ten znajdujący się najbliżej nas.

Konfiguracja programów

Wiele spośród aplikacji Internetowych potrafi współpracować z serwerami proxy. Poniżej przedstawiam sposób konfiguracji kilku popularniejszych.

Internet Explorer - z menu Narzędzia wybierz Opcje internetowe, na zakładce Połączenia, w sekcji Ustawienia połączenia... zaznacz to, które wykorzystujesz do komunikacji z siecią i kliknij Ustawienia. Zaznacz Używaj serwera proxy i wpisz adres oraz port wybranego serwera.

Opera - z menu File (Plik) wybierz Preferences... (Ustawienia, Preferencje), na liście po lewej stronie wybierz Network (Sieć) i kliknij na Proxy servers... (Serwer proxy). "Zahacz" trzy pierwsze pozycje (HTTP, HTTPS, FTP) i wprowadź adresy oraz port wybranego serwera proxy.

Mozilla - z menu Edycja wybierz Preferencje... i w menu Kategorie wybierz Zaawansowane | Serwery proxy. Zaznacz pozycję Własna konfiguracja proxy i dla pierwszych trzech pozycji (HTTP, SSL, FTP) wprowadź adres i port wybranego serwera proxy.

Teleport Pro - z menu File wybierz Proxy server..., zaznacz opcję Connect to Internet... i wprowadź adres oraz port wybranego serwera proxy.

FlashGet - z menu Tools (Narzędzia) wybierz Options... (Opcje) i na zakładce Proxy dodaj adresy serwerów (przycisk Add). Dla każdego protokołu serwer ustawia się niezależnie (pamiętaj o ustawieniu serwera domyślnego: HTTP Default oraz FTP Default).Piotr Bawolski (Beyzi)
kwiecień 2002
aktualizacja: listopad 2004


Copyright © 1999 - 2019 PORADY ToM'a
Wszelkie prawa zastrzeĹźone.