Porady-ToMa.net » Porady » Windows Serwer 2003 jako...


Według wielu Windows Server 2003 jest - jak do tej pory - najstabilniejszym systemem operacyjnym ze stajni Microsoftu. Jak sama nazwa wskazuje, jest to system dedykowany dla serwera sieci, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by używać go w domu. Tu czeka nas jednak kilka niespodzianek. Otóż dla poprawienia stabilności i wydajności systemu wyłączonych zostało kilka istotnych dla użytkownika domowego funkcji. Poniższy tekst przedstawia krok po kroku "jak z servera zrobić workstation". Spis treści:
Przyspieszenie sprzętowe karty grafiki
i DirectX

Usługi systemowe
Zabezpieczenia programu Internet Explorer
Efekty wizualne

Windows Server 2003 dostępny jest w czterech wersjach: Standard, Web, Enterprise oraz Datacenter różniących się miedzy sobą możliwościami i ceną. W tekście tym opieram się na wersji Enterprise. W wersji Standard część opisanych funkcji jest włączona bezpośrednio po instalacji.

Pierwszą rzeczą, jaką polecam zrobić to włączenie akceleracji sprzętowej dla karty grafiki. W tym celu kliknij prawym klawiszem myszy na pulpicie i z menu kontekstowego wybierz Właściwości. Na karcie Ustawienia wybierz Zaawansowane. Na karcie Rozwiązywanie problemów znajdziesz suwak Przyspieszenie sprzętowe - przesuń go maksymalnie w prawo (Pełne). Zatwierdź zmiany.

Druga sprawa to włączenie DirectX. Z menu start wybierz Uruchom ([win]+[r]) i wpisz dxdiag. Na zakładce Ekran, w sekcji Funkcje DirectX włącz wszystkie trzy "przyspieszenia".
Warto w tym momencie zainstalować sterowniki do Twojej karty graficznej.

Kolejna sprawa to wyłączone usługi systemowe. Wybierz kolejno Start | Programy | Narzędzia administracyjne | Usługi. Odszukaj na liście pozycję Windows Audio (zapewnia obsługę dźwięku), kliknij ja dwukrotnie i jako typ uruchomienia ustaw Automatyczny. Zatwierdź zmiany i to samo wykonaj dla usług:

  • Kompozycje - obsługa styli (włącz jeśli chcesz poprawić wygląd systemu),
  • Windows Image Acquisition (WIA) - obsługa skanerów i aparatów cyfrowych (włącz jeśli posiadasz/używasz urządzenia tego typu),
  • Usługa COM nagrywania dysków CD IMAPI - nagrywanie dysków CD (włącz jeśli posiadasz nagrywarkę i korzystasz z wbudowanej obsługi nagrywarki).

Po wprowadzeniu zmian zrestartuj komputer lub ręcznie uruchom wybrane usługi (prawy klawisz myszy na usłudze i Uruchom).

Jeśli do przeglądania stron internetowych używasz Internet Explorera (osobiście polecam instalację innej przeglądarki, jak np. Mozilla Firefox) warto wyłączyć Konfigurację zwiększonych zabezpieczeń programu Internet Explorer. Nie wiedzieć czemu opcja ta została ukryta wśród składników systemu Windows (Panel sterowania | Dodaj lub usuń programy | Dodaj/Usuń składniki systemu Windows).

W Windows Serwer 2003 domyślnie wyłączone są wszystkie efekty wizualne i rozszerzenia Exploratora Windows. Aby je przywrócić wybierz kolejno Panel sterowania | System | Zaawansowane | Wydajność. Na zakładce Efekty wizualne możesz dostosować swoje okienka wg własnych upodobań.

I w ten sposób uzyskałeś system o funkcjonalności Windows XP i stabilności Windows Serwer 2003.

Piotr Bawolski (Beyzi)
listopad 2004Piotr Bawolski (Beyzi)
listopad 2004
aktualizacja: listopad 2004


Copyright © 1999 - 2019 PORADY ToM'a
Wszelkie prawa zastrzeĹźone.