Porady-ToMa.net » Porady » Błędy w Windows 1/2


Wszystkie komputery podłączone do sieci lokalnej powinny być widoczne w Otoczeniu sieciowym. Nie zawsze jednak tak jest.

Jeśli wiemy, iż komputer, którego szukamy jest aktywny, możemy spróbować użyć opcji Start | Znajdź | Komputer. Wystarczy podać nazwę komputera i rozpocząć przeszukiwanie.

Ikonę odnalezionego komputera możemy przenieść na Pulpit - dzięki temu następnym razem wyszukiwanie nie będzie potrzebne.


Większość aplikacji zainstalowanych w naszym systemie, znajdziemy na liście Dodaj/Usuń programy w Panelu sterowania. Po odinstalowaniu danej aplikacji jej nazwa powinna zniknąć. Jednak często dzieje się inaczej - wpisy nie znikają z listy i nie sposób ich usunąć. Podobnie jest, gdy program nie został poprawnie odinstalowany, to znaczy gdy tylko skasowaliśmy jego katalog z dysku twardego.
Możemy jednak pozbyć się "nieproszonych gości":

 1. uruchom Edytor Rejestru
 2. przejdź do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE | SOFTWARE | Microsoft | Windows | CurrentVersion | Unistall
 3. po rozwinięciu ostatniego z kluczy zobaczysz listę zainstalowanych aplikacji. Odnajdź aplikację, która Ci przeszkadza, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu Usuń. Potwierdź wykonanie operacji
Od tej chwili na liście zainstalowanych programów nie będzie już uciążliwego wpisu.

Po uruchomieniu Windows 98 z przerażeniem zauważamy, że ikony na pasku zadań uległy podwojeniu.

Powodem tego stanu rzeczy jest błąd w Windows. Powstał on przy tłumaczeniu Windows'a na język Polski. Przetłumaczono program odpowiedzialny za wyświetlanie ikon, lecz nie usunięto odwołania do wersji Angielskiej. Jak łatwo się domyślić program ten jest uruchamiany dwa razy. Możemy to jednak naprawić:

 1. Uruchom Narzędzie konfiguracji systemu (Menu Start | Uruchom... | msconfig)
 2. Przejdź do zakładki Autostart.
 3. Jak widać Zasobnik systemowy i SystemTray otwierają ten sam program. Jeden z nich ma nazwę angielską, drugi polską.
  Wystarczy usunąć jedno z tych odwołań, aby problem zniknął. Kliknij więc, przy jednej z pozycji na kwadracik po lewej stronie tak, aby znikną "ptaszek". Możesz też odznaczyć obie pozycje (zalety i wady tego rozwiązania znajdziesz w poradzie Zasobnik systemowy - zbędny balast)
 4. Kliknij OK i TAK.
Po ponownym uruchomieniu systemu dubletów już nie będzie.

DOS: W niektórych przypadkach, gdy otworzymy okno trybu MS-DOS (dotyczy to również "czystego" DOS'a), okazuje się, że nie działa poprawnie polska klawiatura - mimo że dobrze działa ona w trybie graficznym (Windows). Polskich znaków w trybie MS-DOS albo w ogóle nie ma, albo też znajdują się one w nietypowych miejscach na klawiaturze.

Aby rozwiązać ten problem, należy zmodyfikować zawartość pliku Autoexec.bat Znajdziecz go na dysku C:. Kliknij go prawym klawiszem myszki i wybierz polecenie Edytuj. Następnie sprawdź czy są tam następujące wpisy:

mode con codepage prepare=((852) C:\WINDOWS\COMMAND\ega.cpi)
mode con codepage select=852
keyb pl,,C:\WINDOWS\COMMAND\keybrd4.sys

Jeżeli są inne zmodyfikuj je. Zwróć szczególną uwagę na 3 wiersz. Zazwyczaj to tu powstaje błąd i zamiast keybrd4.sys jest keybrd2.sys. Popraw to w razie potrzeby. Następnie zapisz zmiany i uruchom ponownie komputer.


Windows: Gdy w środowisku graficznym klawiatura nie pracuje prawidłowo, najprawdopodobniej ktoś grzebał w Panelu sterowania.

Przejdź do Start | Ustawienia | Panel sterowania | Klawiatura. Na zakładce Język, w polu Zainstalowane języki... powinna znajdować się pozycja Polski Polski(programisty), a jako Język domyślny - Polski. Jeśli w polu Zainstalowane języki... widnieje samo Polski, należy to zmienić. Zaznacz ją, kliknij Właściwości i z rozwijalnej listy wybierz Polski(programisty). Potwierdź zmiany klikając na OK.


Czasem zdarza się, że po kliknięciu na Start | Windows Update uruchamia się przeglądarka stron WWW, ale nie wyświetla się zawartość strony z uaktualnieniami do Windows lub pojawiają się komunikaty o błędach. Przyczyn tego stanu żeczy może być kilka:

 1. Nie jesteś podłączony do internetu. Ustanów więc połączenie z internetem i dopiero wtedy skorzystaj z Windows Update.
 2. Masz włączony zbyt wysoki poziom zabezpieczeń w przeglądarce. W oknie przeglądarki wybierz z menu Widok | Opcje internetowe. Na zakładce Zabezpieczenia zaznacz średni lub niski poziom zabezpieczeń.
 3. Zbyt wolne działanie internetu. Spróbuj we wczesnych godzinach porannych lub po północy.
 4. Korzystasz z niewłaściwej przeglądarki. Windows Update poprawnie współpracuje tylko z Internet Explorerem 4.0 lub późniejszym.()

aktualizacja:


Copyright © 1999 - 2019 PORADY ToM'a
Wszelkie prawa zastrzeĹźone.