Porady-ToMa.net » Porady » Szybko¶ć w Windows - 2/2 - Windows 98 bez Internet Explorera


Jak informuje dokumentacja systemowa, w Windows 98 nie można odinstalować Intenet Explorera 4.0, gdyż jest integralnym składnikiem systemu. Poniższe porady dowodzą, że za pomocą pliku wsadowego możesz z łatwością usunąć przeglądarkę. Oprócz tego, posiadając określone składniki Windows 95 B, można zastąpić powłokę Explorera. Jeżeli nie korzystasz z Internetu lub preferujesz inną przeglądarkę, stosując się do poniższych wskazówek, otrzymasz mniej wymagający i szybszy Windows 98.

Usuń całą zawartość katalogu C:\Program Files\Internet Explorer\. Zignoruj ostrzeżenie, że operacja może wpłynąć na funkcjonowanie zarejestrowanych plików. Instalator Windows 98 kopiuje na dysk szereg innych zbiorów wymaganych jedynie przez Internet Explorera. Nie są potrzebne innym przeglądarkom, nie warunkują prawidłowego działania systemu. Ich skasowanie przejmie plik wsadowy KILLIE4.BAT, który na dodatek tworzy awaryjną kopię odpowiednich zbiorów w folderze C:\IE4SAVE. Oto ten plik: KILLIE.BAT (4KB)
Plik wsadowy należy przywołać w DOS-ie (Start | Zamknij | Uruchom ponownie w trybie MS-DOS), aby uniknąć problemów z otwartymi (czyli zablokowanymi do kasowania) zbiorami. Przed uruchomieniem BAT-a radzę zapoznać się ze wskazówkami i ostrzeżeniami umieszczonymi w nagłówku zbioru. Być może niektórych plików zawartych w KILLIE4.BAT wcale nie ma na dysku. Nie niepokój się ewentualnymi komunikatami - "egzekutor" i tak wykona swoje zadanie. Potem zrestartuj system.
W niektórych przypadkach na ekranie mogą pojawić się nazwy zbiorów potrzebnych do poprawnego działania Windows 98, lecz skasowanych przez plik wsadowy. Zanotuj wszystkie nazwy i przeglądając KILLIE4.BAT, sprawdź, gdzie znajdowały się przed skasowaniem. Następnie skopiuj pliki do pierwotnej lokalizacji. Po zrestartowaniu system stanie się szczuplejszy o 11 MB. Teraz trzeba usunąć skrót Internet Explorera z Pulpitu, z paska zadań oraz z menu Start.

Jeżeli nie jest Ci potrzebna powłoka systemowa Windows 98, zastąp ją Explorerem Windows 95 B. Explore z wcześniejszych wersji systemu (tj. Windows 95 i 95 A) nie nadaje się do tej operacji, gdyż mogą pojawić się konflikty ze względu na kompatybilność wymienionych wersji, przede wszystkim w konfiguracjiach bazujących na systemie plików FAT32. Nie bierzemy pod uwagę powłoki Windows 95 C, ponieważ jest ona niemalże identyczna jak Explorer Windows 98.
Zarchiwizuj zbiory EXPLORE.EXE, COMDLG32.DLL i SHELL32.DLL, kopiując je do oddzielnego podkatalogu - np. C:\Expl98. Następnie zamień oryginalne pliki ich odpowiednikami z Winows 95 B. Musisz rozpakować na dysk twardy jeden z archiwów CAB umieszczonych na instalacyjnej płycie wymienionej wersji systemu. Po włożeniu krążka do napędu załóż na dysku katalog - np. C:\Wintemp. Otwórz okno MS-DOS i przejdź do utworzonego katalogu (cd c:\wintemp). Wprowadź kolejno trzy następujące polecenia:

d:\win95\extract /a d:\win95\win95_02.cab explorer.exe
d:\win95\extract /a d:\win95\win95_02.cab comdlg32.dll
d:\win95\extract /a d:\win95\win95_02.cab shell32.dll

gdzie "d" to CD-ROM.

Zrestartuj system w trybie MS-DOS. Następnie skopiuj plik EXPLORER.EXE do folderu C:\Windows (copy c:\wintemp\explorer.exe c:\windows), zaś dwa pozostałe (COMDLG32.DLL i SHELL32.DLL) do katalogu C:\Windows\System (copy c:\wintemp\*.dll c:\windows\system). Gotowe! Teraz możesz usunąć katalog tymczasowy (C:\Wintemp). Po zrestartowaniu systemu Windows 98 zaprezentuje się w klasycznej szacie graficznej Widows 95. Podmiana powłoki sprawia, że system uzyskuje przyrost wydajności na komputerach o mniejszych zasobach pamięci RAM (do 32 MB). Zwyrzka prędkości znajduje swoje odzwierciedlenie także w oknie informacyjnym Exploratora przywoływanym przez wybranie menu Pomoc | Windows 98 - informacje. W razie potrzeby możesz odtworzyć pierwotną powłokę Windows. W tym celu musisz w analogiczny sposób skopiować zarchiwizowane uprzednio pliki (folder C:\Expl98) do odpowiednich katalogów (C:\Windows i C:\Windows\System). Pamiętaj, by zrobić to w DOS-ie.()

aktualizacja:


Copyright © 1999 - 2019 PORADY ToM'a
Wszelkie prawa zastrzeĹźone.