Porady-ToMa.net » Porady » Inne porady


Cofnij Usuń (95, 98, Me, 2000)

Warto znać ten trick, choć lepiej byś nie musiał z niego korzystać. Skasowałeś właśnie jakiś plik/folder. Co zrobić? Jeśli natychmiast zauważysz swój błąd szybko skorzystaj z opcji Edycja/Cofnij (lub kombinacji klawiszy [CTRL]+[Z]). Jeśli uczynisz to natychmiast po fatalnej pomyłce pliki powrócą na swoje miejsce. Cofnąć możesz też inne operacje, jak np. zmiana nazwy, kopiowanie/przenoszenie obiektu itp.


Windows 95
Przejdź do menu Start | Ustawienia | Panel sterowania | Dodaj/Usuń programy. Na zakładce Instalator Windows zaznacz pozycje Microsoft Exchange i Microsoft Fax. Kliknij na OK, na proźbę systemu zrestartuj system.

Windows 98
Na płycie instalacyjnej Windows 98 otwórz katalog Tools | Olwin95 | Message. Zostanie otworzone okno, w którym zobaczysz ikony dwóch programów: Awfax.exe oraz Wms.exe. Jako pierwszy uruchom Wms.exe i postępujemy zgodnie ze wskazówkami instalatora. Gdy oprogramowanie zostanie dodane uruchom drugi program ("Awfax.exe"). Zainstalowany zostanie program faksowy.


TweakUI98 - o TweakUI powiedziano już tyle, że nie będę się powtarzał, wystarczy dodać, że wersja z win98 resource kit ma jeszcze większe możliwości niż poprzednik, dla niektórych niezbędne (dla nie posiadających oryginalnego CD z win98 obie wersje do ściągnięcia z działu Download

ScanReg - dosowa i okienkowa wersja programu do skanowania i usuwania błędów z rejestru, a także do jego backupu, pozwala też zaoszczędzić pracy z eksportowaniem i tworzeniem nowego rejestru w celu zmniejszenia jego objętości - teraz wystarczy spod czystego dosa wpisać scanreg /fix

winAlign - używany przez system do zwiększenia szybkości uruchamiania aplikacji, można uruchamiać po konwersji na FAT32 i defragmentacji

FAT32 konwerter - jeśli JESZCZE masz FAT16 koniecznie przekonwertuj partycję - program tylko straszy, że będzie trwała do kilku godzin, późniejszą defragmentację lepiej zrobić wiele szybszym Speedisk`iem (powtórzę po raz setny: dzięki FAT32 nie musisz dzielić dużego dysku i możesz zaoszczędzić nawet do 40MB na gigabajcie)

Defrag - koniecznie odpal go raz na miesiąc, by poukładał dane na dysku. Przyspieszy to pracę systemu i aplikacji, szczególnie tych dużych (Office, Photoshop, Coreldraw!) - ale sama defragmentacja jest ogrooomnie wolna (o tym jak ją przyśpieszyć znajdziesz przeczytasz tutaj

porządkowanie dysku - uruchamiane gdy kończy się miejsce na dysku, można to samo zrobić ręcznie, lub kazać windows uruchamiać program w określonej porze

kreator konserwacji systemu - w określonym interwale czasowym czyści, defragmentuje, sprawdza, robi backup - dla leniwych

DR Watson - programik przeniesiony z NT diagnozuje błędy aplikacji, zapisuje dziennik, pomaga przy zawieszeniu programu, pozwala napisać raport dla pomocy technicznej M$

język skryptów - pozwala zautomatyzować czynności w systemie, potężniejszy niż makra czy winbatch, łatwiejszy niż choćby VB - niestety niezgodny z ogólnie panującym standardem REXX (np. OS/2)

Update Manager - miał w założeniu pomagać w aktualizacji Windows, w rzeczywistości strona do teraz jest bezlitośnie zapchana, i pełna błędów - lepiej update`ować ręcznie: http://windowsupdate.microsoft.com

MKCompat - czyli Make Compatible - program już z win95 służy do "przerabiania" aplikacji win3.x by pracowały pod win9x

MSConfig - świetne narzędzie do konfiguracji startowej windows, pozwala na edycję ustawień startowych bez grzebania w plikach INI czy rejestrze, a także na robienie bakupu, czy rozwiązywaniu problemów ze sprzętem (np. Pentium F0 bug)

MSTask - czyli Harmonogram zadań - w określonych porach uruchamia zaprogramowane zadania

SFC - System File Checker - odnajduje zmienione pliki systemowe i może je przywrócić z instalacyjnego CD

W życiu każdego komputerowca przychodzi czarna godzina. Jego ukochany system Windows zaczyna dziwnie się zachowywać. Błękitny ekran zaczyna coraz częściej zastępować naszą ukochaną tapetę z Matrixem :)) Czy jest na to jakaś rada? Oczywiście! Bardzo często wystarczy tylko REINSTALACJA WINDOWS. Cóż to takiego? Większość programów, które instalujemy na naszych dyskach zmienia niektóre pliki systemu Windows. Po jakimś czasie zmiany w plikach są tak wielkie, że nasz system nie potrafi już normalnie funkcjonować! I właśnie wtedy możemy "odświeżyć" Windows. Opis, który tutaj znajdziecie, został stworzony na podstawie moich osobistych "zabaw" z Windows. Zanim zaczniemy walczyć z naszym systemem kilka uwag:

 • Nigdy po wykonaniu reinstalacji nie zginęły mi z dysku jakiekolwiek dane! Oczywiście cuda się zdarzają i może coś takiego nastąpić, ale mnie to nie spotkało.
 • Nigdy po wykonaniu reinstalacji nie musiałem instalować od nowa sterowników! Oczywiście cuda... ;))).
 • Zawsze po reinstalacji Windows musiałem od nowa instalować najnowszą wersję DirectX oraz wszelkie łaty i poprawki. Jeśli ktoś zainstalował IE 5.0 lub wyższy, to nie musi się obawiać - zostanie on na swoim miejscu.

Zaczynamy! Proces reinstalacji zostanie opisany na przykładzie Windows 98. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba, to zrobię dodatek do Windows 95.

Czego będziesz potrzebował:

 • CD-ROM z Windows 98.
 • Sterowniki do zainstalowanych urządzeń ("tak na wszelki wypadek" ;))).
 • 30 minut wolnego czasu ;)
 1. Włóż CD-ROM z Windows 98 do czytnika CD.
 2. W oknie Mój komputer kliknij prawym klawiszem ikonkę CD-ROM i z menu wybierz "Eksploruj". Pojawi nam się nowe okno . W prawej części odszukaj folder "Win98", kliknij go prawym klawiszem i z menu wybierz "Kopiuj".
 3. W lewej części okna kliknij raz lewym przyciskiem myszki na ikonę dysku twardego (C:). W prawej części otwartego okna pojawi się zawartość dysku twardego. W tej prawej kliknij prawym przyciskiem myszki na jakieś wolne miejsce i z menu wybierz "Wklej".
 4. Po zakończeniu kopiowania zamknij wszystkie okna i programy. Uruchom ponownie komputer.
 5. Jak tylko komputer zacznie uruchamiać się ponownie, naciśnij klawisz [F8]. Powinno wyświetlić się "Menu startowe Windows 98". Wybierz pozycję "Tylko wiersz polecen" i naciśnij [Enter].
 6. Wpisz kolejno:
  cd c:\win98
  setup/p f
  setup/p f

  Rozpocznie się proces instalacji.
 7. Podczas całej reinstalacji wybieraj domyślne ustawienia.
 8. W pewnym momencie zostaniemy zapytani, czy chcemy utworzyć kopię zapasową systemu Windows98. Jeżeli mamy trochę wolnego miejsca, to zalecam wykonanie takiej kopii. Co nam to da? Po paru tygodniach może nam się przydarzyć jakaś wpadka. Na przykład zainstalujemy jakiś program, który strasznie nam skaszani system, a ponowna reinstalacja może już nie pomoóc. zięki kopii będziemy mogli powrócić do wersji systemu sprzed reinstalacji i ją powtórzyć.
  UWAGA! OPERACJA POWROTU DO POPRZEDNIEJ WERSJI WINDOWS SPOWODUJE, ŻE ZOSTANĄ UTRACONE PROGRAMY I DANE WPROWADZONE PO REINSTALACJI SYSTEMU!!!
 9. Po zakończeniu reinstalacji pozostaje tylko zainstalowanie sterowników, o ile oczywiście zajdzie taka potrzeba.
Autor, jak i inne osoby, nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualną utratę danych spowodowaną zastosowaniem się do powyższego opisu. Nie dajemy również gwarancji, że reinstalacja Windows przyniesie oczekiwane skutki.

Autor: Paweł "lity" Wojciewski

W katalogu głównym partycji, na której zainstalowany jest Windows (zazwyczaj c:\) znajduje się niewielki plik tekstowy. Zawiera on podstawowe parametry startowe systemu. Modyfikacja tego pliku pozwala m.in. przyspieszyć jego start. Plik ma atrybuty "Tylko do odczytu", "Ukryty" oraz "Systemowy". By modyfikacje były możliwe musisz je usunąć. W tym celu z menu "Start" wybierz "Uruchom..." i wpisz polecenie attrib -h -s -r c:\msdos.sys. Ponownie wywołaj okno "Uruchom..." i wydaj polecenie notepad c:\msdos.sys. Możesz teraz wprowadzać zmiany wg uznania. Poniżej opisane są wszystkie dopuszczalne wpisy w omawianym pliku. Gdy niektórych z nich brakuje przyjmowane są wartości domyślne.

Sekcja [Paths] - parametrami są ścieżki

 • HostWinBootDrv - ścieżka głównego folderu dysku systemowego (zazwyczaj C:\)
 • UninstallDir - położenie plików wykorzystywanych do odinstalowania Windows 9x
 • WinDir - ścieżka folderu Windows 9x
 • WinBootDir - położenie plików niezbędnych do uruchomienia Windows 9x. Domyślnie ten sam parametr co przy WinDir.

Sekcja [Options] - parametrami są liczby 1 lub 0 (opcja włączona lub wyłączona), ewentualnie liczby naturalne.

 • BootGUI - decyduje o tym, czy uruchomiony zostanie graficzny interfejs użytkownika i sterowniki trybu chronionego. Domyślnie 1.
 • BootDelay - określa, ile sekund będzie miał użytkownik na wciśnięcie klawisza lub ich kombinacji w momencie wyświetlania napisu "Uruchamianie Windows 9x..." (domyślnie 2). Zmiana na 0 skróci czas "rozbiegu" systemu o 2 sekundy.
 • BootKeys - zmiana tej wartości na 0 uniemożliwi wyświetlenie menu startowego Windows 9x, dostępnego pod klawiszem [F8] w momencie wyświetlania tekstu "Uruchamianie Windows 9x...". Również inne dostępne w tym momencie klawisze nie będą aktywne, a wartości "BootDelay", "BootMenu", "BootMenuDefault", "BootMenuDealy" i "BootMulti" będą ignorowane.
 • BootMenu - ustawienie tej wartości na 1 spowoduje automatyczne wyświetlanie menu startowego przy każdym uruchamianiu systemu.
 • BootMenuDefault - domyślna pozycja menu startowego.
 • BootMenuDelay - liczba sekund przez jaką będzie wyświetlane menu startowe przed automatycznym wybraniem pozycji domyślnej. Domyślnie 30.
 • BootMulti - włącza możliwość uruchomienia poprzedniej wersji MS-DOS poprzez wciśnięcie [F4] lub z menu startowego.
 • BootWin - jeżeli Windows zainstalowany został w taki sposób, że wciśnięcie f4 w momencie startu systemu powoduje załadowanie poprzedniej wersji DOS, to przestawienie wartości na 0 spowoduje odwrócenie sytuacji - uruchomienie Windows 9x będzie wymagało wciśnięcia f4 w momencie, gdy na ekranie pojawi się komunikat "Starting MS-DOS...".
 • BootWarn - zmiana na 0 spowoduje, że w momencie uruchamiania Windows 9x w trybie awaryjnym nie będzie wyświetlany komunikat ostrzegający użytkownika o tym. Znikną również napisy w rogach pulpitu.
 • DblSpace oraz DrvSpace - decyduje o automatycznym ładowaniu sterowników dysków skompresowanych. Jeżeli wartość nie jest podana, a plik BIN znajduje się w folderze głównym dysku systemowego, to będzie on załadowany do pamięci.
 • DoubleBuffer - decyduje o załadowaniu do pamięci DBLBUFF.SYS, sterownika tzw. podwójnego buforowania. Jest ono wymagane głównie przez adaptery SCSI, a opcja dołączana przez instalator programów obsługi. Domyślnie 0.
 • Enabling BootSafe - ustawienie na 1 powoduje uruchamia Windows w trybie awaryjnym.
 • LoadTop - domyślna wartość 1 powoduje załadowanie COMMAND.COM i D??SPACE.BIN do końcowego obszaru pamięci konwencjonalnej. Zmiany na 0 wymagaja Novell NetWare i inne oprogramowanie, które przyjmuje założenie, że ten obszar pamięci jest wolny.
 • Logo - decyduje o wyświetlaniu animowanego logo przy uruchamianiu Windows 9x. Zmiana na 0 nieznacznie przyspieszy uruchamianie komputera.
 • Network - decyduje o tym, czy w menu startowym będzie wyświetlana opcja "tryb awaryjny z obsługą sieci".
Pełne znaków x wiersze zaczynające się od średników są, jak wskazuje załączony do nich komentarz, wstawione dla zgodności z niektórymi programami, które wymagają, aby MSDOS.SYS był większy niż 1024 bajty - nie usuwaj ich.

W Windowsach istnieje możliwość udostępnienia dowolnego zasobu (katalogu, pliku, urządzenia) wszystkim użytkownikom sieci lokalnej (LAN). Tak udostępniony zasób widoczny jest w oknie Otoczenie sieciowe | Nazwa komputera (w Windows Me "Moje miejsca sieciowe"). Z funkcją tą związany jest pewien trick pozwalający sprawić, by zasób ten nie był tam widoczny. Wystarczy po nazwie, pod którą ma być udostępniony wstawić znak $ (dolar), np. beyzi$, a dostaną się do niego tylko wtajemniczeni. A jak się do niego dostać? Wystarczy w polu "Uruchom..." lub w linii adresu w exploratorze wydać polecenie \\nazwa_komputera\nazwa_zasobu$ (np. \\kom5\beyzi$).

Autor: RaX


Windows 95 OSR2 oraz Windows 98 dają możliwość wybrania pomiędzy dwoma systemami plików - starszym FAT16 i nowszym FAT32. Co więcej, Windows 98 zawiera narzędzie, które bezboleśnie dla naszych danych zmieni nasz system plików z FAT16 na FAT32 (ale nie odwrotnie!). Zbadajmy więc główne zalety i wady systemu FAT32.

Zalety FAT32:

 1. Dostęp do plików (a więc ich kopiowanie, uruchamianie, kasowanie, itd.) jest znacznie szybszy. Odczujemy więc komfort podczas pracy z dużymi aplikacjami.
 2. Pliki na dysku twardym będą zajmować mniej miejsca. Dzieje się tak dlatego, że dla dysków twardych do 8 GB, wielkość klastra wynosi tylko 4 kB.
 3. FAT 32 umożliwia tworzenie partycji o rozmiarze powyżej 2 GB, co było górnym ograniczeniem systemu FAT16.
Wady FAT32:
 1. Z FAT32 współpracują tylko systemy operacyjne Windows 95 OSR2 i późniejsze. Jeżeli na dysku twardym mamy zainstalowane inne systemy operacyjne, to mogą one nie potrafić odczytać danych znajdujących się na patrycji FAT32.
 2. Nie można wykorzystać narzędzi do kompresji wbudowanych w Windows, gdy korzystamy z FAT32.
 3. Niektóre programy nie współpracują z FAT32. Problemy mogą wystąpić wtedy, gdy próbujemy korzystać z bardzo starych narzędzi dyskowych (np. Norton Utilities for DOS).


Jeśli zapomniałeś hasło wygaszacza ekranu uruchom Edytor rejestru, przejdź do klucza HKEY_CURRENT_USER | Control Panel | Desktop i usuń bądź zmodyfikuj wartość pola ScreenSaveUsePassword. Zamknij Edytor rejestru i... poćwicz pamięć ;).()

aktualizacja:


Copyright © 1999 - 2019 PORADY ToM'a
Wszelkie prawa zastrzeĹźone.