Porady-ToMa.net » Porady » Poprawa wygl±du /Win9x/


Niedoświadczeni użytkownicy mogą - wyrządzić w "Panelu sterowania" poważne szkody. Możesz ukryć dowolne elementy tego okna lub nawet cały Panel sterowania (o tym w następnej poradzie). Poszczególne elementy Panelu sterowania reprezentowane są przez pliki *.cpl w katalogu C:\WINDOWS

Za pomocą dowolnego edytora tekstowego otwórz plik C:\WINDOWS\CONTROL.INI. Najszybciej zrobisz to wybierając Start | Uruchom... i wpisując "CONTROL.INI". Przejdź do sekcji [don't load] i umieść w niej odpowiednie wpisy (tabela poniżej) w formie nazwa.cpl=no (np. desk.cpl=no)

Pliki CPLNazwa w Panelu sterowania
appwiz.cplDodaj/Usuń programy
desk.cplEkran
findfast.cplFind Fast
inetcpl.cplOpcje internetowe, Użytkownicy
intl.cplUstawienia regionalne
joy.cplKontrolery gry
main.cplCzcionki, Drukarki , Klawiatura , Mysz
mmsys.cplMultimedia, Dźwięki
modem.cplModemy
netcpl.cplSieć
odbccp32.cplŹródła danych ODBC (24 bity)
password.cplHasła
powercfg.cplZarządzanie energią
sticpl.cplSkanery i aparaty fotograficzne
sysdm.cplDodaj nowy sprzęt , System
telephon.cplTelefonia
timedate.cplData/Godzina
tweakui.cplTweak Ui


Możesz niemal dowolnie dostosować wygląd Menu Start, Paska zadań i Pulpitu ukrywając w nich wybrane elementy. Możesz sprawić również, by np. przy każdym zamknięciu systemu usuwane były elementy z menu Start | Dokumenty.
Sposób wykonania przedstawiamy na przykładzie elementu Start | Uruchom....

Uruchom Edytor rejestru i wyszukaj klucz Hkey_Current_User | Software | Microsoft | Windows | CurrentVersion | Policies | Explorer. Teraz przywołaj menu Edycja | Nowy | Wartość DWORD. Nowej pozycji nadaj nazwę "NoRun" (bez cudzysłowu). Kliknij nowo utworzoną wartość i jako "Dane wartości" ustaw "1" (bez cudzysłowu). Kliknij "OK", zamknij Edytor rejestru i uruchom ponownie komputer.

W podobny sposób możesz zmusić system i do innych zachowań.

WartośćOpis
NoRunukrywa "Uruchom..." w menu Start
NoFindukrywa "Znajdź" w menu Start
NoFavoritesMenuukrywa "Ulubione"
NoDesktopukrywa wszystkie ikony Pulpitu
NoStartBanerprzy starcie nie będzie wyświetlany napis "Kliknij tu, aby rozpocząć"
NoNetHoodukrywa ikonę Otoczenie sieciowe
NoSetTaskbaruniemożliwia modyfikacje ustawień Pasku zadań.
NoSetFoldersUkrywa "Opcje folderów", " "Panel sterowania" i "Drukarki"
NoCloseukrywa pozycję "Zamknij..." w menu Start
NoSafeSettingssystem nie będzie zachowywał ustawień (otwarte okna, położenie ikon na pulpicie)

Możesz również dostosować okno Panel sterowania | Ekran. Wartości należy umieszczać w kluczu HKEY_CURRENT_USER | Software | Microsoft | Windows | CurrentVersion | Policies |System

Wartość

Opis

NoDispBackgroundPagewyłącza dostęp do zakładki "Tło" we właściwościach wyświetlania
NoDispScrSavPagejw., dotyczy zakładki "Wygaszacz ekranu"
NoDispAppearancePagejw., dotyczy zakładki "Wygląd"
NoDispSettingsPagejw., dotyczy zakładki "Ustawienia"
NoDispCPLcałkowita blokada właściwości wyświetlania


W prawym rogu paska zadań Windows wyświetla aktualną godzinę. Standardowy sposób wyświetlania przez Windows czasu to system dwudziestoczterogodzinny, przy czym przed godzinami jednocyfrowymi dodawane jest zero - na przykład pierwsza rano to 01:00, a pierwsza po południu to - 13:00. Podpowiem wam jak sprawić, by czas był wyświetlany w inny sposób.

Wszystkie ustawienia regionalne (foramat daty, czasu, waluty itp.) możesz modyfikować w aplecie Start | Ustawienia | Panel sterowania | Ustawienia regionalne. Znajdziesz tu szereg zakładek. My zajmiemy się zakładką "Godzina". W polu "Styl godziny" możesz określić to, jak wyświetlana ona będzie. Domyślnym formatem jest "HH:mm:ss". W tabelce przedstawiamy przykłady kilku innych kombinacji.

Format

Godz. 1 rano

Godz. 13

HH:ss:mm01:0013:00
H:ss:mm1:0013:00
hh:ss:mm01:0001:00
hh:mm:ss01:00 XX01:00 YY
h:mm:ss tt1:00 XX1:00 YY

Znaczenia większości oznaczeń literowych chyba nie trzeba wyjaśniać. Za wyjątkiem "tt", "XX: oraz "YY". Więc tak: "tt" wstawia symbol AM/PM (rano/wieczór), natomiast "XX" oraz "YY" są to właśnie te symbole. Określa się je w polach "symbol AM" oraz "symbol PM". Mogą mieć do 13 znaków, możemy więc zastosować standartowe "AM" i "PM", lub wstawić coś bardziej oryginalnego (rano/wieczorem).

Rola komunikatów przy godzinie nie musi być jednak tak sztywna. Dla zabawy możemy tu wpisać przecież dowolny tekst, może być to ten sam zapis zarówno w wartości dotyczącej przedpołudnia jak i popołudnia. Dzięki temu uzyskamy oryginalny zegar z komentarzem.


Aby zmienić ikonkę i tekst potrzebne bedą nam dwa programy: HEX Edit oraz MicroAngelo. Obydwa programy są dostępne w naszym dziale "Download".

Zmiana napisu
Znajdź plik "Explorer.exe" w katalogu "Windows" i skopiuj go np. do folderu "C:\KOPIA", który wcześniej trzeba utworzyć. Wykonaj również drugą kopię np. w katalogu "C:\BACKUP". Teraz uruchom HEX Edit'ora i przy jego pomocy otwórz nasz skopiowany plik z "C:\KOPIA". Z menu "Search" wybierz "Find", a pojawi się takie okienko:


Wpisz w pole Hex: liczby zamieszczone na obrazku, a tekst: "s.t.a.r.t" pojawi sie automatycznie. Kliknij OK, a HEX Editor wyszuka podany przez nas tekst.
UWAGA: W pliku "Explorer.exe" jest kilka wpisów "s.t.a.r.t" dlatego też wciśnij F3, a program wyszuka kolejny wpis. Prawidłowy wpis powinien wyglądać tak:


Wpisz dowolny tekst (pięć znaków) pamiętając jedynie o przerwach między literami. Jeśli chcesz mieć sześć znaków zamiast pięciu wystarczy zmienić liczbę 05 na 06 (liczba 05 znajduje się w czerwonej ramce na ilustracji). Gotowe. Wystarczy zapisać zmiany i wyjść do "czystego" DOS'a (Start | Zamknij | Uruchom ponownie w trybie MS-DOS i OK). Teraz wpisz komendę:
COPY C:\KOPIA\EXPLORER.EXE C:\WINDOWS\EXPLORER.EXE" i naciśnij [ENTER]. Uruchom system Windows i jeśli nie popełniliście żadnego błędu tekst, który wpisaliście pojawi sie na naszym starym przysisku "Start".

Zmiana ikony
Ściągnij, rozpakuj, a później zainstaluj program Microangelo. Wykonaj kopię pliku C:\WINDOWS\USER.EXE analogicznie jak w pierwszej części porady. Teraz otwórz skopiowany plik w Microangelo.

Wybierz ikonki 16x16 (tak jak na ilustracji) i kliknij podwójnie na ikonę z logem Windows (flagą). Teraz ikona zależy jedynie od Twojej wyobraźni. Aby ja zapisać kliknij "File\Update Librarian and Exit", później "File | Save" i gotowe. Przejdź do "czystego" DOS'a i wydaj komendę:
COPY C:\KOPIA\USER.EXE C:\WINDOWS\SYSTEM\USER.EXE
i to byłby już koniec, wystarczy tylko uruchomić ponownie Windows, a efekty naszej pracy będą widoczne :).

Jeśli jednak coś poszło nie tak (Windows się nie uruchamia), wróć do DOS'a ([F8] podczas startu, następnie "Wiersz poleceń") i wydaj polecenie:
COPY C:\BACKUP\EXPLORER.EXE C:\WINDOWS\EXPLORER.EXE - jeśli błąd powstał przy modyfikacji napisu, lub:
COPY C:\BACKUP\USER.EXE C:\WINDOWS\USER.EXE - gdy błąd powstał przy modyfikacji ikony.()

aktualizacja:


Copyright © 1999 - 2019 PORADY ToM'a
Wszelkie prawa zastrzeĹźone.